Biometria w bankomatach
Wraz z wdrożeniem nowego systemu finansowo księgowego w Pienińskim Banku Spółdzielczym, uruchomiono darmową usługę eNBio, czyli oprogramowanie wykorzystujące technologię biometryczną opartą o analizę naczyń krwionośnych dłoni do autoryzacji transakcji w bankomatach, akceptacji operacji oraz identyfikacji klienta w systemie bankowym.
Usługa eNBio wykorzystuje czytniki biometryczne Palm Vein działające w oparciu o biometrię naczyń krwionośnych dłoni. Dzięki precyzji i szybkości weryfikacji należy do grupy najbardziej zaawansowanych technologii uwierzytelniania na świecie.
Ze względu na fakt skanowania obrazu wnętrza ludzkiego ciała, sfałszowanie wyniku jest niezwykle trudne. Dzięki temu biometria naczyń krwionośnych zyskała miano bardzo bezpiecznej formy uwierzytelniania. Obrazują to dane uzyskane w wyniku niezależnych testów przeprowadzonych przez IBG (International Biometric Group) – największej niezależnej organizacji biometrycznej (CBT-6 Comparative Test Report, wrzesień 2006 r.).
Weryfikacja tożsamości działa poprzez porównanie skanu z czytnika z wcześniej zarejestrowanym wzorcem. Proste wyciągnięcie ręki i umieszczenie dłoni nad czytnikiem zapewnia potwierdzenie tożsamości klienta ponad wszelką wątpliwość. Podczas bezdotykowego skanowania z użyciem światła podczerwonego (analizowane są biometryczne dane na podstawie układu żył dłoni (czytnik nie analizuje układu linii papilarnych).
W przypadku osób dorosłych nie zachodzą żadne zmiany w układzie naczyń krwionośnych, ponieważ zmiany naczyń krwionośnych charakterystyczne są u małych, dorastających dzieci – od około 9 roku do końca życia układ ten jest stały i unikalny dla każdego człowieka (również w przypadku bliźniaków), co potwierdzają medyczne badania naukowe.
W jaki sposób system tworzy wzorzec dłoni? Po umieszczeniu dłoni nad czytnikiem urządzenie skanujące podświetla dłoń światłem bliskiej podczerwieni (podobne do podczerwieni wykorzystywanej w pilotach sterowania sprzętem RTV – transmisja bliskiego światła podczerwonego, wykorzystywana do skanowania nie jest szkodliwa dla człowieka, spełnia standard JISC6802), które jest absorbowane przez hemoglobinę zawartą we krwi. Dzięki temu wzorce naczyń krwionośnych są uchwycone jako cień, który jest skanowany. Następnie uzyskany wynik jest przetwarzany przez zaawansowane algorytmy ustalające między innymi kąty przecięcia naczyń krwionośnych. W wyniku przeprowadzonego procesu tworzony jest unikalny wzorzec.
Powyższa metoda jest bezpieczna, łatwa w użyciu i higieniczna.
Czytnik biurkowy podłączony wprost do komputera umożliwia pobieranie wzorców biometrycznych od klientów. Estetyczna i ergonomiczna obudowa z odpowiednio ukształtowanymi podparciami dla dłoni zapewnia prawidłowe jej ułożenie podczas skanowania.
Z kolei czytnik instalowany w bankomacie umieszczony jest w estetycznej obudowie wykonanej ze stali nierdzewnej. Zastosowany materiał zapewnia nowoczesny wygląd oraz zapewnia, że obudowa jest wandaloodporna. Dla wygodnego korzystania z czytnika zastosowano ergonomiczne podparcie dla skanowanej dłoni. Dzięki temu eliminowane jest ryzyko przestępczego wykorzystania kart bankomatowych lub innych nadużyć w transakcjach wykonywanych w banku.
Przy wszystkich operacjach autoryzacja biometryczna realizowana jest lokalnie. W efekcie transakcje te nie są obciążane zewnętrznymi opłatami, a bank zmniejsza koszty obsługi klientów. System zapewnia równoległą obsługę transakcji bankomatowych wykonywanych kartą z PIN-em oraz cechami biometrycznymi.